Przyciemnianie szyb

Do niedawna ciemne szyby spotykaliśmy niemal wyłącznie w wysokiej klasy limuzynach, a także w autach sportowych o dużej mocy i agresywnych kształtach. Dziś tego rodzaju ulepszenia są powszechnie stosowane w pojazdach każdej kategorii. Spotykamy je w autach rodzinnych, miejskich, terenowych i dostawczych.  Przyczynia się do tego reklama, w której nowe auta w celach marketingowych prezentowane są najczęściej z intrygującym ciemnym oszkleniem .

Przyciemnianie szyb w samochodzie ma szereg praktycznych zalet. Zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Redukuje też natężenie światła wpadającego do kabiny, dzięki czemu wzrok kierowcy mniej męczy się podczas jazdy. Przyciemnienie szyb pozwala też zredukować oślepiające refleksy promieni słonecznych i reflektorów innych pojazdów, co zwiększa komfort jazdy i podnosi poziom bezpieczeństwa. Zapewnia też ochronę skóry przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Dotyczy to zwłaszcza dobrej jakości folii wyposażonych w filtr UV.

Naklejona na szybę folia przyciemniająca tworzy też praktyczną powłokę ochronną. W razie kolizji lub wypadku może skutecznie powstrzymać odłamki stłuczonego szkła. Stanowi też rodzaj tarczy, utrudniającej rozbicie szyby przez złodziei, chcących dostać się do wnętrza auta. Dzięki przyciemnianym szybom pojazd mniej się nagrzewa. Zwiększa to komfort jazdy i umożliwia efektywną pracę układu klimatyzacji. Docenimy to zwłaszcza podczas największych upałów. Przyciemnione szyby zapewniają też ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu tapicerka i inne elementy wyposażenia pojazdu blakną w mniejszym stopniu, niż w autach pozbawionych takiej ochrony.

Przyciemniane szyby zapewniają też dyskrecję i prywatność kierowcy i pasażerom. Powodują, że osoby znajdujące się w kabinie pojazdu pozostają niewidoczne dla innych. Osłaniają wnętrze auta przed wzrokiem osób postronnych, dzięki czemu możemy pozostawić w środku różne przedmioty bez obawy o ich utratę. Na zaciemnionych szybach dobrze prezentuje się też reklama.